Toggle navigation

Praktik i udlandet (PIU) skifter navn til Oplæring i udlandet

11. maj 2022
ah2018_601


Hvert år drager flere elever fra Aalborg Handelsskole til en virksomhed i udlandet for at gennemføre deres hovedforløb her. Tidligere hed dette forløb Praktik i udlandet - PIU, men det har netop skiftet navn til Oplæring i udlandet – OPU. Forløbets indhold er dog det samme – at styrke elevernes faglige og personlige kvalifikationer, og give dem et forspring på arbejdsmarkedet, når de efterfølgende skal søge job.
 
Praktik i Udlandet skiftede navn pr. 1. januar 2022
Med trepartsaftalen ”Flere lærepladser og entydigt ansvar” fra november 2020 fulgte et initiativ om en ny terminologi for erhvervsuddannelserne, der blandt andet ændrer betegnelsen Praktik i udlandet (PIU) til Oplæring i udlandet (OPU). Hensigten med navneforandringen er at undgå, at begrebet ’praktik’ forveksles med begreberne virksomhedspraktik og jobpraktik.
 
Hvad er Oplæring i udlandet?
Oplæring i udlandet giver elever fra HHX, EUD og EUX Business mulighed for at arbejde som elev i en virksomhed i udlandet som en del af deres hovedforløb. Mange vælger faktisk at tage hele deres elevtid i udlandet, men man kan også tage en mindre periode.

Her finder du også videoer med elever, der tidligere har gennemført Praktik i Udlandet.

Hvert år benytter ca. 1500 danske elever sig af ordningen Oplæring i udlandet – OPU. På Aalborg Handelsskole tager eleverne typisk til Tyskland eller engelsktalende lande, men der er også mulighed for at komme til fx Australien eller USA.

På Aalborg Handelsskole har vi i flere år gennemført online skoleforløb for vores tidligere PIU-elever. Her kan eleverne følge undervisningen online fra udlandet. Lige nu har vi både forløb målrettet kontor og detail.

Læs alle nyheder fra Aalborg Handelsskole

06 / 07 / 2025

Ferielukket i sommerferien 2025

På Aalborg Handelsskole holder vi sommerferielukket i følgende uger:28, 29, 30 ...

LÆS MERE
01 / 07 / 2025

Dimission 2025: Fejring af dimittender fra kontor, handel og detail

Der var både stolthed, smil og bifald, da Aalborg Handelsskole tirsdag afholdt ...

LÆS MERE
07 / 04 / 2025

Handelsgymnasiets ledelse skiftes ud for en dag. Elever overtager rektorrollerne

Alt for få unge ser sig selv i fremtidens lederstillinger. Det viser flere unde...

LÆS MERE
31 / 03 / 2025

Aalborg Handelsskole blandt Danmarks bedste til virksomhedssamarbejde

Ny analyse foretaget af SMVdanmark: Aalborg Handelsskole er bedst i Nordjylland...

LÆS MERE
14 / 03 / 2025

Aalborg Handelsskole sælger Langagervej efter 50 år – en ny æra begynder

Aalborg Handelsskole har netop solgt sin afdeling på Langagervej 16 i Aalborg Ø...

LÆS MERE
25 / 02 / 2025

Nyt talenthold med fokus på Bitcoin og kryptovaluta

Er Bitcoin fremtidens penge eller ren gambling? På Aalborg Handelsgymnasium i T...

LÆS MERE
12 / 12 / 2024

Seks elever fra Aalborg Handelsskole modtager legat fra HTS Fonden

Tre elever fra Handelsgymnasiet og tre elever fra EUX Gymnasiet har netop modta...

LÆS MERE

Kontakt os

Kontakt Aalborg Handelsskole

Kontakt Aalborg Handelsskole på vores hovednummer tlf. 9936 4600 eller tag dire...

LÆS MERE