HHX-uddannelsen
I løbet af dine tre år på HHX vil du både møde fag, der er unikke for Handelsgymnasiet blandet med nogle af de fag, du allerede kender fra folkeskolen. Du vil også blive udfordret på din kreative og logiske sans på en helt anden måde, end hvad du er vant til. Og endelig vil du opleve en tæt kontakt til erhvervslivet med opgaver taget direkte fra virkeligheden.
Uddannelsens opbygning
Når du vælger studieretning fra start, får du hurtigt en klar retning på din uddannelse. Samtidig betyder det, at du som udgangspunkt går i den samme klasse alle tre år – uden at skulle skifte klasse.
På Handelsgymnasiet Aalborg kan du vælge mellem flere forskellige studieretninger, som hver især har deres egne faglige profiler og muligheder.
Du vil møde fag som fx dansk, engelsk, matematik, sprog og samfundsfag, samtidig med at du får undervisning i de mere erhvervsrettede HHX-fag som virksomhedsøkonomi, international økonomi, afsætning, informatik og innovation.
Du vil med andre ord hurtigt få et godt kendskab til HHX’s fag og hovedområder. I løbet af de første måneder arbejder du blandt andet med Økonomisk Grundforløb (ØG) og Almen Sprogforståelse (AP), som afsluttes med prøver.
I løbet af uddannelsen får du - afhængig af din studieretning - også mulighed for selv at forme din HHX-uddannelse. Du kan vælge mellem mange forskellige valgfag, fx finansiering, kulturforståelse, psykologi, innovation, idræt og markedskommunikation – samt mange andre.
På HHX skal du have mindst fire fag på A-niveau, som er det højeste niveau, men på mange studieretninger har du mulighed for at vælge flere A-niveau-fag.
I 3.g skal du desuden udarbejde et studieområdeprojekt, hvor flere fag integreres. Projektet afsluttes med en obligatorisk prøve, der både rummer vurdering af den skriftlige besvarelse og en mundtlig eksamination.
Undervisning med fokus på virkeligheden
Det skal være sjovt at lære! Og på Handelsgymnasiet Aalborg tror vi på, at du lærer bedst, hvis du har en klar fornemmelse af, hvordan teorien kan bruges i praksis. Derfor tager undervisningen i vid udstrækning udgangspunkt i verden omkring os og der inddrages ofte konkrete problemstillinger fra erhvervslivet.
Samtidig krydres undervisningen gerne med virksomhedscases, virksomhedsbesøg og spil – alt sammen for at skabe en anvendelsesorienteret undervisning.
HHX giver adgang til videregående uddannelser
Med en HHX-uddannelse i bagagen er du klar til en videregående uddannelse og senere karriere i erhvervslivet - enten herhjemme eller i udlandet. Uddannelsen giver adgang til mere end 200 videregående uddannelser på fx:
- universiteter
- handelshøjskoler
- journalisthøjskoler
- professionshøjskoler
- erhvervsakademier
HHX er samtidigt et godt springbræt til erhvervslivet, hvis du vil lære mere om kontor, finans, regnskab eller handel. Efter handelsgymnasiet kan du også vælge at fortsætte på en erhvervsuddannelse på Aalborg Handelsskole.