Toggle navigation

Vi sætter fokus på Mændenes Internationale Kampdag

17. november 2023
Maendenes_kampdag


I anledning af Mændenes Internationale Kampdag, der formelt set er søndag den 19. november, tager vi på Aalborg Handelsskole initiativ til at sætte fokus på dagen med en række arrangementer fordelt på skolens tre ungdomsafdelinger. Arrangementerne vil alle finde sted i dag, fredag den 17. november. Målet er at sætte fokus på ligestilling og gøre opmærksom på nogle af de udfordringer, som mænd står over for.

Blandt de planlagte aktiviteter vil Gine Kampmann fra tænketanken EQUALIS holde inspirerende oplæg for vores elever med fokus på emnet ligestilling i Danmark. Oplæggene vil finde sted i løbet af formiddagen, og har til formål at gøre eleverne oplyste og engagerede i ligestillingsdebatten.

I frokostpausen får vi besøg af repræsentanter fra Aalborg Kommune på alle tre afdelinger. Her vil der blive sat fokus på bl.a. mænds velvære og sundhed. Dette tiltag skal gøre vores elever mere bevidste om vigtige sundhedsmæssige aspekter specifikt rettet mod mænd.

Ved at markere Mændenes Internationale Kampdag ønsker vi at fremme en større forståelse og dialog omkring ligestilling, uddannelse og sundhed. Vi ser frem til en dag fyldt med lærerige oplevelser og konstruktive dialoger.NORDJYSKE har i denne uge bragt et debatindlæg af skolens direktør, Rikke Christoffersen, der sætter fokus på Mændenes Internationale Kampdag. 

Læs indlægget i NORDJYSKE >


Læs alle nyheder fra Aalborg Handelsskole

05 / 12 / 2023

Fire elever fra Aalborg Handelsskole modtager legater

De fire elever Gustav Steen Michaelsen, Anders Enevold Bundgaard, Kasper Kjær J...

LÆS MERE
05 / 12 / 2023

Swipe med omtanke – elever skal lære om god digital adfærd

Selvom de unge i dag har fuldstændig styr på digitale begreber som like, swipe,...

LÆS MERE
17 / 11 / 2023

Vi sætter fokus på Mændenes Internationale Kampdag

I anledning af Mændenes Internationale Kampdag, der formelt set er søndag den 1...

LÆS MERE
14 / 11 / 2023

Klædt på til succes: nyt samarbejde mellem Shaping New Tomorrow og Aalborg Handelsskole

På Aalborg Handelsskoles EUX Gymnasium kan kommende elever se frem til en spænd...

LÆS MERE
30 / 10 / 2023

Fantastisk traineeoplevelse hos Blue Water Shipping

Nanna, Magnus og Sofie – alle fra 3.M i Turøgade – var i sidste uge i tre dages...

LÆS MERE
05 / 10 / 2023

Lærerne hyldes i dag på Aalborg Handelsskole

I dag er det FN’s internationale lærerdag, og det bliver fejret på alle Aalborg...

LÆS MERE
03 / 10 / 2023

Tidligere elev fortalte om marketing i praksis

Den virkelige verden kom helt ind i klasserummet, da GoTutor’s CEO besøgte Hand...

LÆS MERE
22 / 08 / 2023

Klasseværelset er rykket ind hos Coolshop

For 25 elever fra EUX Gymnasiet på Aalborg Handelsskole venter der onsdag en sæ...

LÆS MERE
09 / 08 / 2023

Studiestart: 200 nye elever begynder på EUD/EUX

Spændingen var til at føle i skolens aula her til morgen, da 200 forventningsfu...

LÆS MERE
28 / 06 / 2023

130 elever deltog i dimission inden for kontor, handel og detail

Mandag og tirsdag kunne både detailelever samt handels- og kontorelever fejre d...

LÆS MERE

Kontakt os

Kontakt Aalborg Handelsskole

Kontakt Aalborg Handelsskole på vores hovednummer tlf. 9936 4600 eller tag dire...

LÆS MERE