Toggle navigation
Enkeltfag-supplering-1920x315_(1)

Virksomhedsøkonomi A

Virksomhedsøkonomi A

Løbende optag
HF ENKELTFAG - Virksomhedsøkonomi A
Fjernundervisning

100% garanti for opstart

Bemærk at vi har opstart på ALLE fjernundervisningshold - uanset antal tilmeldte.

Økonomi
Deltagerbetaling enkeltfag
DKK 1.400,00

Info om enkeltfaget

virksomheds_a

Indhold

I faget virksomhedsøkonomi på A-niveau lærer du at klarlægge og behandle de økonomiske udfordringer, der knytter sig til en virksomheds økonomiske forhold, og at se på hvilke forhold der har betydning for en virksomheds økonomi.

Du får undervisning inden for følgende emneområder:

  • Virksomheden og dens økonomi
    • Opstart af virksomhed
    • Virksomhed i vækst

  • Rapportering
    • Udarbejdelse og præsentation af årsregnskabet
    • CSR

  • Virksomhedsanalyse

  • Optimering

Der inddrages supplerende stof i undervisningen.

Undervisningen veksler mellem forskellige skriftlige og mundtlige arbejdsformer.

I virksomhedsøkonomi på A-niveau er der en del skriftligt arbejde.

IT, elektroniske kommunikationsplatforme og internet indgår som fagligt og pædagogisk værktøj.

Eksamen

Eksamen består af en skriftlig prøve og en mundtlig prøve.

Både den mundtlige og skriftlige eksamen foregår ved fysisk fremmøde på Aalborg Handelsskole.

Den skriftlige prøve foregår på grundlag af en centralt stillet opgave. Prøven varer 5 timer.

Den mundtlige prøve består af et ukendt tekstmateriale med tilhørende spørgsmål. Eksamen varer ca. 30 minutter og har ca. 30 minutters forberedelsestid.

Der er kun eksamen i dette fag til sommer- og vintertermin.

Varighed

Du skal påregne at skulle bruge 335 timer for fagets fulde varighed og påregne 125 timer for løft i niveau.

Det konkrete timeantal kan dog variere afhængig din baggrund og hvor hurtig du er til at sætte dig ind i faget.

Forudsætninger

For at deltage på enkeltfaget virksomhedsøkonomi A skal du have afsluttet faget på B-niveau.

Spørgsmål til enkeltfag? Kontakt os
Studieadministration
Studieadministration
Online forløb
Skriv en besked
Denne side er beskyttet af reCAPTCHA og Googles privatlivspolitik og betingelser.

FAQ om HF-enkeltfag

Hf-enkeltfag er fag på gymnasiale niveauer, som du tager enkeltvis. Det er en fleksibel løsning for dig, der mangler et bestemt fag eller niveau for at opfylde adgangskrav til en videregående uddannelse.

Hf-enkeltfag følger de officielle læreplaner fra Børne- og Undervisningsministeriet.
Hf-enkeltfag udbydes på C-, B- og A-niveauer.

Hvilket niveau du skal vælge, afhænger af adgangskravene til den uddannelse, du søger. Du kan finde generel information om niveaukrav på UddannelsesGuiden eller kontakte studievejledningen for konkret rådgivning.
Varigheden af et HF enkeltfag afhænger af flere forhold: hvilket fag du vælger, hvilket niveau du skal løfte til, og om du tager flere fag samtidig.

Det er vigtigt, at du har tid til at deltage i undervisningen og forberede dig til eksamen. Når du taler med vores administration eller studievejledning, hjælper de dig med at vurdere, hvornår du senest kan begynde, så du kan nå at blive klar til eksamen med den fagkombination, du ønsker.

Som hovedregel gælder:
  • Et løft fra B-niveau til A-niveau tager ca. 2 måneder
  • Et dobbeltløft (fx fra C til A) tager ca. 3 måneder
Hvis du tager to fag samtidig, vil forløbet tage længere tid.
Ja. Da al undervisning foregår som fjernundervisning, kan du læse med uanset hvor du bor. Du skal blot være opmærksom på, at du skal møde fysisk op i Aalborg til den endelige eksamen.
Hf-enkeltfag er for dig, der mangler specifikke fag på et bestemt niveau.

GSK (Gymnasial Supplering) og SOF (Supplererende Overbygningsforløb) er målrettede forløb til dig, der allerede har en gymnasial baggrund eller EUX/HF-baggrund, men skal opgradere niveauer for at ramme en specifik kvote 1 eller kvote 2 adgang.
Nej, det er ikke muligt at sammensætte en fuld hf-eksamen hos os. Vi har specialiseret os i at udbyde specifikke hf-enkeltfag til supplering. Det betyder, at vi er det rette valg for dig, der mangler et eller flere fag (f.eks. Matematik B eller Dansk A) for at opfylde adgangskravene til en videregående uddannelse.
Der er mulighed for at søge SU til hf-enkeltfag, hvis du er studieaktiv og opfylder de gældende SU-krav. Det er dog kun få enkeltfag, hvor timetallet er højt nok pr. uge til, at du kan opfylde kravene og dermed være berettiget til SU.

  • Timetal: Du skal have minimum 23 ugentlige skemalagte timer. Har du et hjemmeboende barn, der er under syv år, når du starter på din uddannelse, skal du have mindst 17 skemalagte timer om ugen.
  • Optagelse: Du skal være formelt optaget og have betalt deltagergebyr for at søge SU.
  • Begrænsninger: Du kan normalt ikke få SU til hf-enkeltfag, hvis du allerede har en fuld gymnasial uddannelse (f.eks. STX eller HHX).
Der er en deltagerbetaling pr. fagniveau, som ligger på 550 kr. eller 1.400 kr. Det er ikke muligt at få refunderet deltagerbetalingen, uanset om faget bestås eller bruges til en senere uddannelse. Prisen dækker din adgang til undervisningsmaterialer, vejledning og eksamensafholdelse.