Partnerskabsaftale med Handelsgymnasiet


På Aalborg Handelsgymnasium lægger vi stor vægt på, at teori og praksis hænger sammen. Derfor har vi på gymnasiet en række klasser, der samarbejder med virksomheder i erhvervslivet. Det vil sige, at der i undervisningen i højere grad inddrages konkrete eksempler fra virkeligheden med udgangspunkt i virksomhedernes daglige arbejdsopgaver.

Som virksomhed har I mulighed for at blive tilknyttet én eller flere klasser på Aalborg Handelsgymnasium. På den måde bliver der bygget bro mellem den gymnasiale uddannelse og erhvervslivet, så elevernes får et større kendskab til og forståelse for erhvervslivets forhold. Ved at indgå en partnerskabsaftale med Handelsgymnasiet er I med til at højne uddannelsesniveauet og samtidig får I som virksomhed en øget synlighed og profilering blandt de unge, ligesom I lettere vil kunne rekruttere elever til jeres virksomhed. Samtidig vil I blive nævnt i noget af skolens markedsføringsmateriale og få synlige skilte med firmalogo udenfor de klasser, som I samarbejder med.

En partnerskabsaftale kan derfor ses som en langsigtet, strategisk alliance, som er til gensidig nytte for både partnervirksomheden og handelsgymnasiet. I en partnerskabsaftale kan der være indlagt muligheden for virksomhedsbesøg, konkrete caseopgaver eller at en medarbejder f.eks. gæster skolen. Mulighederne er mange og et partnerskab kan naturligvis skræddersys til den enkelte virksomheds behov og ønsker.

Ønsker I at høre mere om mulighederne for en partnerskabsaftale kan I kontakte en repræsentant fra skolens erhvervslivskontakt.

Handelsgymnasiet har lavet samarbejdsaftaler med:

Kontakt en repræsentant for erhvervslivskontakt
Om Aalborg Handelsskole
Aalborg Handelsskole er et kraftcenter for ny viden. Vi tilbyder en bred vifte af erhvervsrettede uddannelser - herunder HHX og HG samt kurser for unge, voksne og virksomheder. Kombinationen af en international vinkel på hverdagen, et stærkt team af undervisere og løbende udvikling gør vores tilbud til et af regionens foretrukne uddannelsessteder.
Om uddannelserne
På Aalborg Handelsskole kan du vælge at tage en gymnasial uddannelse på handelsgymnasiet (HHX) eller en erhvervsud-dannelse på handelsskolen (HG). Hvor HHX giver dig adgang til lange videregående uddannelser og en karriere i erhvervslivet, sender HG dig godt i gang, hvis du vil inden for detail, handel, kontor, finans eller måske have egen virksomhed.
Kontakt Aalborg Handelsskole
Har du spørgsmål til vores uddannelser eller mange kurser er du velkommen til at kontakte os.

Handelsgymnasiet – tlf. 9936 4520 / 99364830
Erhvervsuddannelser – tlf. 9936 4630 / 99364792
Kursusafdelingen – tlf. 9936 4740
Aalborg Handelsskole  |  Strandvejen 25  |  9000 Aalborg  |  Telefon 9936 4600  |  EAN 5798 0005 54375  |  ah@ah.dk